» علائم بیماری هموفیلی و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری
» بواسیر چیست؟ در ۳۰ دقیقه هموروئید را درمان کنید!
» فیستول مقعدی چیست؟ معرفی بهترین روش های درمان فیستول
» فیستول مقعد چیست؟ فقط در نیم ساعت فیستول را درمان کنید
» بواسیر یا هموروئید چیست؟ علائم و معرفی بهترین روش درمان
درباره ما

مرکز درمان بیماری های بواسیر،هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی


https://jarah.clinic/
نویسندگان
پیوندهای روزانه
دیگر امکانات
پیوندهای وبگاه
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
برچسب‌ها
» <-tagname-> (<-tagcount->),
علائم بیماری هموفیلی و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری
+ نویسنده مونا احمدی در یکشنبه چهارم مهر 1400 | بدون نظر

تصور کنید که قسمتی از بدن شما دچار زخم یا خراشی شده و به طور مدام از شما خون می رود بدون اینکه خون شما بند بیاید. این لحظه ای از دنیای افراد مبتلا به بیماری هموفیلی است. یک بیماری خونی و ژنتیکی که در رده ی بیماری های نادر قرار دارد. برای اینکه سلامتی اندام های مختلف بدن شما حفظ شود باید حجم معینی خون در بدن شما همیشه و به طور دائم و مستمر در حال گردش باشد. در غیر این صورت با کاهش حجم خون شما، اکسیژن و مواد مغذی لازم به اندام ها و بافت های مختلف بدن نمی رسد و در نتیجه طیف وسیعی از مشکلات برای فرد می تواند ایجاد شود. بیحالی، سرگیجه، کم خونی و مرگ از جمله پیامدهای چنین وضعیتی به شما می رود. با ما همراه باشید تا در این مقاله ی بیچشک بیشتر با بیماری هموفیلی و روش های درمان آن آشنا شوید

بیماری هموفیلی چیست ؟

بیماری هموفیلی نوعی بیماری خونی است و از دسته ی بیماری های ژنتیکی شناخته می گردد. این بیماری بیشتر در جنس مذکر دیده می شود و در افراد مونث به ندرت به چشم می خورد. برای اینکه با نمایی کلی از هموفیلی آشنا شوید ابتدا باید در نظر بگیرید که در خون ما نوعی فاکتور های انعقادی وجود دارد که در هنگام زخم و بریدگی با پلاکت های خون ترکیب شده و نوعی ماده ی چسبناک و غلیظ به وجود می آورند که ما به شکل لخته ی خون آن را مشاهده می کنیم. چنین عملکردی می تواند جلوی خونریزی بیشتر را بگیرد و بدن را از خونریزی بیشتر  نجات دهد اما در افراد مبتلا به بیماری هموفیلی چنین فاکتورهای انعقادی وجود ندارد و در مواقع خونریزی به هیچ وجه خون بدن آنها بند نمی آید و دچار خونریزی های طولانی و بیش از حد می گردند. همچنین مواردی از خونریزی های داخلی هم در موارد هموفیلی شدید مشاهده می گردد. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بیماری هموفیلی هیچ گروه سنی خاصی را نمی شناسد و در تمام گروه های سنی می تواند خود را نشان دهد.به طور کلی هموفیلی را به دو نوع هموفیلی A و هموفیلی  B تقسیم بندی می کنند. در هموفیلی A فاکتور انعقادی نوع 8 در خون وجود ندارد و در هموفیلی B عدم وجود فاکتور انعقادی 9 مشاهده می شود.زنان و دختران هم در موارد بسیار استثنایی ممکن است به این بیماری مبتلا گردند که مشکلات آنها به علت وجود قاعدگی ماهیانه به مراتب بیشتر است.

افراد مستعد ابتلا به بیماری هموفیلی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این بیماری ژنتیکی است و ژن معیوب و جهش یافته ی آن می تواند از طریق پدر، مادر یا هر دوی آنها به فرزند برسد. بیشتر افرادی که به هموفیلی مبتلا می شوند معمولا سابقه ای از این بیماری را در اعضای خانواده ی خود می توانند مشاهده کنند و به ندرت پیش می آید که فردی بدون وجود سابقه ی خانوادگی دچار بیماری هموفیلی گردد. با این وجود مواردی از بیماری هموفیلی دیده شده است که فردی بدون وجود سابقه ی خانوادگی با چنین مشکلی متولد شده است که به احتمال زیاد جهش های ژنتیکی در نسل های قبل تر عامل آن باشد.

 

علت بروز بیماری هموفیلی چیست؟

عامل اصلی بیماری هموفیلی وجود یک ژن معیوب و جهش یافته در کروموزوم های فرد است که به طور عمده بر جنس مذکر تاثیر می گذارد. این جهش ژن در افراد مختلف متفاوت است و می تواند موجب بیماری هموفیلی با طیف متغیری از علائم شدید تا خفیف گردد. هموفیلی از از طریق یک جهش در کروموزوم X فرد به ارث می رسد همه چیز بستگی به این دارد که کدام یک از والدین این ژن را به فرزند خود منتقل می کنند. اگر هر یک از پدر یا مادر ناقل چنین ژنی باشند احتمال انتقال آن کمتر از زمانی است که هر دو والدین ناقل آن هستند.

 

بیشتر افرادی که به بیماری هموفیلی مبتلا می شوند معمولا سابقه ای از این بیماری را در اعضای خانواده ی خود می توانند مشاهده کنند و به ندرت پیش می آید که فردی بدون وجود سابقه ی خانوادگی دچار بیماری هموفیلی گردد.

 

نشانه و علائم بیماری هموفیلی چیست؟

نشانه ها و علائم بیماری هموفیلی بستگی به این دارد که چه مقداری از فاکتورهای انعقادی خون وجود ندارد. گاهی سطح فاکتورهای انعقادی خون بسیار کم است که موجب هموفیلی شدید می گردد و گاها هم سطح آنها متوسط است که به هموفیلی خفیف منجر خواهد شد. به طور کلی علائم و نشانه های هموفیلی شامل موارد زیر است:

 

خونریزی از بینی که به صورت مکرر رخ می دهد و مدت زمان بند آمدن آن طولانی است.

خونریزی مکرر و طولانی از لثه ها

خونریزی طولانی مدت از زخم ها و خراش ها

احساس درد و سفتی در اطراف مفاصل بدن به علت خونریزی های داخلی

کبودی های سریع و مکرر روی پوست

کم خونی

بیحالی

روش های تشخیص بیماری و آزمایشات هموفیلی

تشخیص هموفیلی

برای تشخیص بیماری هموفیلی آزمایش خون سریع ترین و بهترین روش ممکن است که می تواند جواب دقیقی در این زمینه ارائه نماید. بهترین زمان انجام آن هنگامی است که کودک شروع به راه رفتن و حرکت می کند. در چنین شرایطی می توان به وجود بیماری هموفیلی پی برد اما تشخیص هموفیلی خفیف کمی سخت تر است و معمولا در مواقعی مانند انجام عمل جراحی مشخص می شود. همچنین امکان انجام آزمایشات مربوطه در دوران بارداری هم امکان پذیر است و از بافت های بدن مادر و جنین می توان برای این منظور استفاده کرد اما بهترین راه تشخیص آن انجام آزمایشات لازم قبل از بارداری است.

آزمایشات ژنتیک و بارداری

همانطور که می دانید بیماری هموفیلی یک بیماری ارثی است که ژن های معیوب و جهش یافته آن از طریق پدر، مادر یا هر دوی آنها می تواند به فرزند منتقل شود. در صورتی که چنین ژن معیوبی در هر یک از والدین وجود دارد و یا در سایر اعضای خانواده مواردی از هموفیلی مشاهده شده است لازم است که والدین قبل از تصمیم به بارداری آزمایش ها و مشاوره های لازم را در زمینه ی ژنتیک انجام دهند.

 

روش های کنترل و یا درمان بیماری هموفیلی چیست ؟

متاسفانه در حال حاضر هیچ راه درمان قطعی و دایمی برای درمان هموفیلی وجود ندارد و به وسیله ی داروهای دستکاری شده می توان سطح فاکتورهای انعقادی خون را تا حدی افزایش داد و کیفیت زندگی چنین بیمارانی را بهتر کرد. این داروها عمدتا به شکل تزریقی هستند و برای بیماران مبتلا به هموفیلی خفیف در مواقع ابتلا به خونریزی ها تزریق می گردد اما بیمارانی که از هموفیلی شدید رنج میبرند برای جلوگیری از خونریزی های داخلی و همچنین خونریزی ناگهانی تزریق ها باید در فواصل زمانی معین و به طور پیشگیرانه صورت پذیرد ذتا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

 

زندگی با بیماران هموفیلی چگونه است ؟

افراد مبتلا به  هموفیلی همانند سایر افراد عادی می توانند یک زندگی عادی با طول عمر طبیعی داشته باشند. فقط باید نکاتی را در طول زندگی خود رعایت کنند و اگر شریک زندگی شما به هموفیلی مبتلاست باید در نظر داشته باشید که به هر حال او آسیب پذیری هایی دارد و باید همراه های لازم را با او داشته باشید و از همه مهم تر قبل از تصمیم به بارداری حتما نزد مشاور ژنتیک بروید.

 

انجام ورزش های سخت و خشونت آمیز برای افراد مبتلا به هموفیلی ممنوع است مانند ورزش راگبی

ممنوعیت استفاده از برخی داروها مانند آسپرین که می تواند در روند لخته شدن خون تاثیر گذار باشد و آن را به مراتب ضعیف تر کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مرتب و منظم

پرهیز از انجام عمل های جراحی غیر ضروری

بواسیر چیست؟ در ۳۰ دقیقه هموروئید را درمان کنید!
+ نویسنده مونا احمدی در شنبه سوم مهر 1400 | بدون نظر

هموروئید ها شبکه ای از سیاهرگ ها و شبیه به بالشتک های پرخونی در ناحیه مقعدی هستند که به عمل دفع کمک می کنند. اگر به هر دلیلی این هموروئید ها تحت فشار قرار گیرند، دیواره سیاهرگ های مقعد متورم و گشاد میشود و بیماری هموروئید ایجاد میشود.

علت بواسیر چیست؟

عوامل بسیاری در ایجاد این بیماری نقش دارند، وارد کردن فشار به مقعد، باعث تورم و گشاد شدن سیاهرگ ها در کانال مقعد می گردد.

 

از مهمترین علت های این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

یبوست مزمن

بارداری

زایمان

رابطه جنسی مقعدی

سرفه مزمن

اضافه وزن

کهولت سن

زور زدن برای دفع

این بیماری چه علائمی دارد؟

علائم این بیماری رابطه مستقیمی با نوع و میزان شدت بیماری دارد. علائم این بیماری عبارتند از :

 

درد مقعد

خونریزی و یا خون در مدفوع

خارش و سوزش مقعد

احساس مداوم نیاز به دفع

التهاب و قرمزی اطراف دریچه مقعد یا متورم شدن مقعد

ترشحات مخاطی

عوارض

بیماری بواسیر در صورت عدم درمان میتواند درد و خونریزی شدیدی را ایجاد کند و باعث کمخونی شود. در مواردی ممکن است بیرون زدگی هموروئید باعث انسداد شود و نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

 

یکی از عوارض این بیماری تحت تاثیر قرار دادن زندگی جنسی است.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تجربه هر یک از علائم این بیماری لازم است برای بررسی و تشخیص با پزشک مشورت کنید. هرچقدر دیرتر برای درمان این بیماری اقدام کنید، درمان آن نیز به همین نسبت پیچیده تر میشود. در صورتی که خونریزی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان بواسیر

برای درمان این بیماری راه های مختلفی وجود دارد. البته که همه این روشها به یک اندازه تاثیرگذار نیستند. بعضی از درمان های بواسیر ممکن است، عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی دقیق این روشها، به ترتیب اولویت میپردازیم:

 

عمل بواسیر با لیزر

بهترین روش سریع و فوری درمان بواسیر با لیزر است. لیزر را می توانید سرپایی، در کلینیک پزشک و بدون درد یا خونریزی انجام دهید. در این روش تمامی مراحل جراحی توسط لیزر انجام میشود. بنابراین در طی جراحی پزشک می تواند با دقت بالایی داشته باشد و امکان خطا و یا ایجاد عوارض تقریباً به صفر می رسد.

 

لیزر حین برش ورودی اعصاب و عروق را می سوزاند به همین جهت بیمار درد یا خونریزی احساس نمی کند. همچنین این مورد موجب میشود، جای زخم خیلی زود ترمیم شود. از دیگر مزایای این درمان میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

بدون درد و خونریزی

سرپایی

بدون نیاز به بیهوشی

بدون نیاز به دوران نقاهت

ترمیم سریعتر زخم ها

هزینه مناسب

نتیجه اثر بخش

بدون ایجاد عوارضی مثل عفونت یا بی اختیاری در کنترل مدفوع

منبع

فیستول مقعدی چیست؟ معرفی بهترین روش های درمان فیستول
+ نویسنده مونا احمدی در شنبه بیست و هفتم شهریور 1400 | بدون نظر

فیستول نوعی بیماری نشیمنگاهی است که در اثر عفونت ایجاد می شود. فیستول در مقایسه با دیگر بیماری نشیمنگاهی شیوع کمتری دارد، ولی شدت علائم آن بیشتر است. این بیماری هم در میان زنان و هم در بدن مردان به یک اندازه شایع است. اگر می خواهید اطلاعات کاملتری در مورد این بیماری، علت ها، علائم و روشهای درمان فیستول داشته باشید، همراه ما باشید.

فیستول چیست؟

بیماری فیستول یا در اصطلاح پزشکی ناسور، به مسیر، مجرای یا اتصال غیر طبیعی گفته میشود، که دو عضو از بدن را به هم مرتبط می کند. شایع ترین موضع ایجاد این بیماری در مقعد است. در این حالت بخشی، مجرای ایجاد شده از یک طرف به  انتهای روده بزرگ و از طرف دیگر به پوست اطراف مقعد متصل میشود.

برای کسب اطلاعات کامل تر و یا رزرو نوبت ویزیت و عمل فیستول با لیزر، می توانید به اینجا مراجعه کنید.

علت

علت این بیماری عفونت است و معمولاً از آبسه ها ناشی میشود. آبسه به تجمع عفونت در زیر پوست اطراف مقعد گفته میشود. عفونت میتواند در سطح پوست نفوذ کند، و مسیر خود را امتداد دهد. تا جایی که عفونت روده به سطح پوست میرسد و مسیری را ایجاد می کند که، فیستول نام دارد.

البته همه آبسه ها فیستول نمیشوند! معمولاً آبسه هایی که درمان نشوند و یا نسبت به درمان مقاوم باشند. و یا بیمار آبسه هایی که به طور کامل درمان نشوند، به فیستول تبدیل میشوند. بر طبق آمار ها حدود ¾ از آبسه ها به فیستول  تبدیل میشوند.

از کجا بفهمیم فیستول داریم؟

فیستول از بیماریهای پر نشانه ای است که سریعاً علائم ظاهری آن نمایان میشوند. علائم این بیماری بسته به میزان پیشرفت عارضه متفاوت هستند. از جمله مهمترین این علائم میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد
 • خونریزی
 • خارش و سوزش اطراف مقعد
 • قرمزی و التهاب اطراف دریچه مقعد
 • ترشحات مخاطی و خونی
 • مشاهده آبسه یا حفره روی سطح پوست اطراف مقعد
 • بوی نامطبوع

ممکن است همه بیماران این علائم را همزمان تجربه نکنند.

عوارض

مجرای فیستول بیماری جدی است که باید هرچه سریع تر درمان شود. اگر نسبت به درمان این بیماری بی توجهی کنید، ممکن است عوارض دیگری برای شما ایجاد شود. از عوارض درمان نکردن این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • تشدید علائم بیماری، افزایش درد، عفونت و …
 • پیشروی بیماری و افزایش طول و تعداد مسیر فیستول
 • پیشروی عفونت به سایر بافت های بدن
 • عفونت خون
 • سرطان پوست

برای درمان فیستول به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

فیستول بیماری عفونی، ناحیه نشیمنگاهی است. فیستول فقط با روش جراحی درمان میشود. بنابراین برای درمان این بیماری هم باید از متخصص جراح عمومی کمک بگیرید. این متخصص در جراحی بخش های مختلف بدن تسلط دارد.

تشخیص

تشخیص فیستول با معاینه شروع میشود و پزشک هم در همین معاینه تشخیص قطعی می دهد. اما برای جراحی باید مسیر دقیق فیستول مشخص شود. بنابراین پزشک از سونوگرافی یا اسکن برای تشخیص دقیق بیماری استفاده می کند.

فیستول مقعد چیست؟ فقط در نیم ساعت فیستول را درمان کنید
+ نویسنده مونا احمدی در چهارشنبه بیست و چهارم شهریور 1400 | بدون نظر

فیستول را می توان مسیر، اتصال یا ارتباط غیر طبیعی میان دو بخش مختلف از بدن معرفی کرد. در مورد فیستول مقعد این ارتباط یا مسیر مابین بخشی از روده و پوست اطراف مقعد ایجاد شده است.

برای درمان فیستول به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

جهت تشخیص فیستول مقعد می توانید از پزشک عمومی کمک بگیرید. بعد از مشاوره تشخیص پزشک شما را به متخصص جراح عمومی ارجاع می دهد. کار این متخصص، جراحی بخش های مختلفی از بدن است. 

جهت صرفه جویی در زمان و هزینه می توانید از ابتدا به متخصص جراح مراجعه کنید.

 

روش تشخیص

جهت تشخیص این بیماری، پزشک در ابتدا علائم عمومی و با معاینه بدنی ظاهر فیستول را بررسی می کند. در مراحل بعدی و بعد از تشخیص بیماری، به جهت پیدا کردن مسیر دقیق فیستول از اسکن، سونوگرافی و عکسبرداری بسته به تشخیص پزشک استفاده میشود.

 

درمان فیستول

متاسفانه مسیر یا همان فیستول ایجاد شده با هیچ دارو یا درمان خانگی برطرف نمیشود. این مسیر تنها باید با جراحی برداشته و مسدود شود.

برای جراحی فیستول 2 روش متداول لیزر و جراحی سنتی وجود دارد، اما امروزه به دلیل عوارض متعدد جراحی سنتی امروزه این درمان به ندرت توسط پزشکان توصیه میشود. در ادامه به بررسی بیشتر این دو روش می پردازیم:

 

درمان فیستول با لیزر

درمان فیستول با لیزر چندین سال است که جایگزین روشهای قدیمی تر شده، زیرا لیزر نه تنها عوارضی ایجاد نمی کند، بلکه میزان اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.

برای انجام این جراحی سرپایی باید به کلینیک لیزر درمانی معتبر مراجعه کنید، لیزر فیستول سرپایی است و نیازی هم به بیهوشی نیست. 

برای درمان با این روش مسیر فیستول با استفاده از لیزر شکافته شده، سوزانده و تخلیه میشود. سپس دو طرف مسیر فیستول مسدود میشود. در مرحله ی آخر بسته به نظر پزشک، مجرای تخلیه شده بخیه زده و یا به همان شکل رها میشود، تا از داخل به سمت خارج ترمیم شود.

بعد از اتمام مراحل می توانید به منزل و یا محل کار خود بازگردید.

جراحی فیستول، عمل پیچیده و حساسی است که نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. از آنجایی که لیزر به طور کامل عفونت را تخلیه و از بین میبرد، خطر عود مجدد فیستول با لیزر نزدیک به صفر است.

 از آنجایی که لیزر هنگام برش ورودی اعصاب و عروق آسیب را می سوزاند، بیمار درد یا خونریزی احساس نمی کند. از دیگر مزایای درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

•    درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان

•    بدون درد یا خونریزی

•    ترمیم سریع زخم ها

•     بدون بجا ماندن اسکار یا جای زخم

•    بدون نیاز به دوران نقاهت

•    هزینه مناسب

•    از بین بردن انواع فیستول در کمتر از نیم ساعت

فیستول مقعد چیست؟ فقط در نیم ساعت فیستول را درمان کنید

بواسیر یا هموروئید چیست؟ علائم و معرفی بهترین روش درمان
+ نویسنده مونا احمدی در سه شنبه شانزدهم شهریور 1400 | بدون نظر

بواسیر یا به انگلیسی هموروئید (hemorrhoids) شایع ترین بیماری مقعدی است. این بیماری متورم شدن یا گشاد شدن دیواره سیاهرگ ها داخل کانال مقعد و یا خارج از آن است. این سیاهرگ های آسیب داده شبیه به زائده های گوشتی کانال مقعد را می پوشانند.

درمان بواسیر

همان طور که در ابتدای مطلب هم اشاره شد. بواسیر به تورم دیواره سیاهرگ ها گفته می شود، دیواره این سیاهرگ ها با هیچ دارو و یا درمان خانگی به حالت اول بر نمی گردد. بنابراین چاره ای جز حذف و برداشت این زائده ها نمی ماند. حال برای حذف این زائده 2 روش پرکاربرد وجود دارد، که مفصلا به بررسی آنها می پردازیم:

 

درمان هموروئید با لیزر

در حال حاضر بهترین روش قطعی و اثربخش در درمان این بیماری، لیزر است. لیزر درمانی را میتوانید در مطب پزشک و سرپایی انجام دهید.

 

در این روش لیزر جایگزین، چاقوی جراحی شده است و زائده اضافه ی هموروئید را برش میدهد. لیزر دقت پزشک را افزایش میدهد و چون حین برش اعصاب و عروق آسیب دیده را ترمیم می کند، از درد و خونریزی نیز جلوگیری می شود.

 

این درمان در یک جلسه نیم ساعته انجام شده و بعد از انجام آن هم میتوانید یک روز را در منزل استراحت کرده و سپس به کارهای روزمره خود برسید.

 

از مزایای درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 

بدون درد یا خونریزی

سرپایی؛ بدون نیاز به بیهوشی یا بستری در بیمارستان

درمان اثربخش یا یکبار لیزر

هزینه مناسب

مناسب انواع هموروئید

افزایش سرعت ترمیم زخم ها تا چند برابر

بدون نیاز به پانسمان و مراقبت های بعدی

بدون نیاز به طی کردن دوران نقاهت

جراحی سنتی

جراحی سنتی روش قدیمی تر این بیماری است. این روش اگر توسط پزشک متخصص انجام شود، تاثیرگذار است. اما به دلیل عوارض متعدد و خطرناکی که ایجاد می کند، چند سالی است که به ندرت انجام میشود.

 

برای انجام این جراحی بیماران باید بیهوشی شوند، بنابراین باید حداقل یکی دو روزی را در بیمارستان بستری شوند. در جراحی سنتی از تیغ برای برش و قطع زائده استفاده می شود و این میتواند دقت پزشک را کاهش دهد. بنابراین کوچکترین اشتباه می تواند به مقعد آسیب زده و عوارض مختلفی را در پی داشته باشد.

بعد از انجام جراحی بیماران باید حداقل روز را در بیمارستان بستری شوند، تا وضعیت سلامت به پایداری برسد. بعد از آن باید تا بهبودی کامل زخم چند روزی را در بیمارستان بستری باشید. مراقبت از زخم و تعویض منظم پانسمان اهمیت بسیاری دارد، چرا که در غیر این صورت احتمال عفونت وجود دارد.

از معایب این روش جراحی میتوانیم به این موارد اشاره کنیم :

 درد و خونریزی شدید

خطر عفونت

خطر بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده ( بسته به شدت آسیب موقت یا دائمی)

بستری در بیمارستان و بیهوشی

دوره نقاهت طولانی

هزینه بیشتر ( هزینه بستری در بیمارستان + هزینه جراحی + هزینه از کارافتادگی)

نیاز به مراقبت های ویژه و تعویض پانسمان ها

خطر انسداد روده

بیرون زده روده

مشکل در تخلیه روده

خطر تنگ شدن کانال مقعد

پیشگیری

امکان پیشگیری کامل از این بیماری وجود ندارد، اما میتوان با رعایت یکسری از نکات احتمال بروز آن را به حداقل کاهش داد.

مایعات : نوشیدن آب تا 8 لیوان در روز می تواند در پیشگیری از یبوست موثر باشد.

فیبر : دریافت فیبر، حداقل 35 گرم در روز می تواند در رفع یبوست موثر باشد. برای این منظور می توانید مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و غلات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

ورزش و فعالیت بدنی : ورزش می تواند یبوست را درمان کند. برای این منظور حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید.

نکات زیر را جدی بگیرید:

از زور زدن در توالت بپرهیزید.

بهداشت مقعد را رعایت کنید.

از مصرف شوینده های معطر برای شستشوی مقعد بپرهیزید.

لباس های تنگ نپوشید.

از دستمال توالت زبر استفاده نکنید.

از زیاده روی در شستشوی مقعد بپرهیزید.

تصویر زندگیبرچسب‌ها: بواسیر,
کیست مویی چیست | بهترین روش درمان با اثربخشی فوری
+ نویسنده مونا احمدی در پنج شنبه یازدهم شهریور 1400 | بدون نظر

کیست مویی بیماری عفونی است که ممکن است در هر بخشی از بدن که دارای مو است، ایجاد شود. تا به حال کیست مویی زیر بغل، بین انگشتان، در ناحیه تناسلی و پایین تر از کمر مشاهده شده است.

برای مشاهده عکس واقعی کیست مویی روی عکس زیر کلیک کنید.

عکس کیست مویی

علت چیست؟

کیست مویی علت مشخصی ندارد، و معمولاً مجموعه ای از علت ها باعث ایجاد این شرایط می گردد. از مهمترین عوامل ایجاد این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • پرمویی و داشتن موهای ضخیم
 • عدم اصلاح موهای زائد
 • ژنتیک
 • استفاده از لباسهای تنگ
 • بی تحرکی و داشتن شغل هایی که باعث می شود، مدت طولانی از روز را بنشینید.
 • رانندگی زیاد
 • آسیب های ناشی از جراحی

این بیماری بیشتر در میان افراد سنگین وزن و مردان جوان شایع شده است.

از کجا بفهمیم کیست مویی داریم؟

از مهمترین علائم و نشانه های کیست مویی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد
 • عفونت
 • خارش و سوزش
 • ترشحات چرکی
 • مشاهده برجستگی چرکی حاوی مو یا سوراخ روی پوست

در صورتی که عفونت کیست مویی شدید تر شود، ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید :

 • تب و لرز
 • بوی بد
 • التهاب و قرمزی اطراف کیست

تشخیص کیست مویی

این بیماری در اغلب موارد از طریق یک معاینه ساده قابل تشخیص است. برای تشخیص این بیماری می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید. معمولاً بعد از تشخیص پزشک عمومی به شما متخصص جراح را معرفی می کند.

برای صرفه جویی در زمان و هزینه می توانید از همان ابتدا از پزشک متخصص جراح کمک بگیرید.

درمان کیست مویی

کیست مویی برای درمان قطعی باید با جراحی تخلیه شود. بنابراین نمی توان کیست مویی را با استفاده از روشهای خانگی یا دارویی برطرف کرد. روش های غیر جراحی در بهترین حالت در از بین بردن عفونت کیست مویی موثر هستند. مهمترین روشهای درمان کیست مویی به ترتیب اثر گذاری عبارتند از :

درمان کیست مویی با لیزر

لیزر روش نوین درمان کیست مویی است که به دلیل میزان اثربخشی بالا از آن به عنوان بهترین روش درمان یاد می کنند. لیزر را می توانید در کلینیک پزشک، سرپایی و بدون درد یا خونریزی انجام دهید.

این روش با استفاده از نور اشعه محل کیست مویی را برش داده و تخلیه می کنند. استفاده از لیزر برای تخلیه می تواند دقت پزشک را تا چند برابر افزایش دهد،  از طرفی نور لیزر حین برش کیست، اعصاب و عروق خونی را ترمیم کرده و از درد و خونریزی نیز جلوگیری می کند. به علاوه عدم استفاده از چاقوی جراحی عوارض این جراحی را به حداقل کاهش میدهد.

مزایای لیزر کیست مویی عبارتند از :

 • درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان
 • هزینه مقرون به صرفه
 • نتیجه ی اثر بخش در 98 درصد از موارد
 • درمان در جلسه نیم ساعته بدون نیاز به دوره نقاهت (از فردای روز عمل می توانید به کارهای روزمره برسید.)
 • بدون ایجاد عوارضی مثل عفونت، بی اختیاری و…
 • بدون نیاز به پانسمان

جراحی کیست مویی به روش باز و بسته

این جراحی ستی روشی است که از قدیم برای درمان این بیماری کاربرد داشته است. اما امروزه با وجود لیزر به ندرت انجام می شود، زیرا که جراحی کیست مویی عوارض خاص خود را به همراه دارد.

جراحی سنتی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام میشود، اگر موضع کیست بعد از تخلیه بخیه زده شود، جراحی کیست مویی بسته، است و اگر موضع را بعد از جراحی بدون بخیه رها کنند، روش جراحی باز نام دارد. در هر دوی این روشهای کیست را پانسمان می کنند و این پانسمان باید هر روز تعویض شود.

میزان موفقیت جراحی در روش باز بیشتر است اما خطر عفونت زخم بسیار بیشتر است.  انتخاب روش جراحی بسته به تشخیص پزشک و ناحیه ی ایجاد کیست دارد.

از معایب این روش جراحی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد
 • خونریزی
 • خطر عفونت و آسیب به عضله مقعد که در نتیجه ی آن ممکن است بیمار دچار بی اختیاری در کنترل شود.
 • هزینه بیشتر
 • بستری چند روزه در بیمارستان
 • نقاهت حداقل 1 ماهه ای در منزل
 • نیاز به تعویض پانسمان ( حداقل روزی 1 مرتبه)

درمان خانگی

همانطورهم که اشاره کردیم، درمان خانگی روشهای موثر در درمان این بیماری نیستند، اما رعایت این نکات همراه با سایر روشهای جراحی درمان به تسریع روند درمان کمک کند. به یاد داشته باشید،روشهای خانگی در بهترین حالت در رفع عفونت، التهاب کیست مویی موثر هستند.

برخی از روشهای خانگی که برای درمان کیست مویی وجود دارد، میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • گرما : گرم کردن موضع کیست مویی با کیسه آب گرم و یا نشستن در آب گرم میتواند عفونت و التهاب کیست مویی را تا حدی زیادی کاهش دهد.
 • روغن درخت چای : روغن درخت چای خاصیت ضد عفونی کننده و ضد التهابی داشته و میتواند در رفع عفونت کیست موثر باشد. برای تاثیرگذاری باید این روغن را تا 3 مرتبه در روز استعمال نمایید.
 • نمک اپسوم : نمک اپسوم خاصیت ضدالتهابی داشته و میکروب ها را از بین میبرد. برای استفاده از این نمک  میتوانید مقداری از آن را در آب گرم حل کنید و در این آب بنشینید.
 • گیاه آلوئه ورا : یکی از خاصیت های گیاه آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی آن است. برای این منظور می توانید برگ طبیعی آلوئه ورا را تهیه کنید و ژل طبیعی آن را خالی کرده و برای حداقل 20 دقیقه بر روی موضع کیست قرار دهید.

توصیه می کنیم، بدون مشورت با پزشک هیچ یک از درمان های ذکرشده را انجام ندهید.

درمان دارویی

متاسفانه تا به امروز هیچ پماد و دارویی برای از بین بردن کیست مویی ساخته نشده است. تنها دارویی که پزشکان مصرف آن را توصیه میکنند، آنتی بیوتیک است. این دارو قبل و بعد از اقدام به جراحی میتواند در کنترل عفونت کیست مویی موثر باشد.

تجربه نشان داده، هر مقدار عفونت کیست مویی حین عمل کمتر باشد، نتیجه ی درمان اثر بخش تر است.

پیشگیری

امکان پیشگیری قطعی از این بیماری وجود ندارد؛ اما با رعایت این نکات می توان احتمال بروز کیست مویی را تا حد زیادی کاهش داد.

 • رعایت بهداشت
 • از بین بردن موهای زائد (ترجیحاً با لیزر موهای زائد به خصوص افرادی که موهای ضخیم و پرپشت دارند و یا سابقه چنین بیماری را داشته اند.)
 • ورزش و فعالیت بیشتر
 • حفط تعادل وزن
 • استفاده از لباس های گشاد یا الیاف طبیعی مثل پنبه
 • اجتناب از نشستن یا رانندگی های طولانی مدت


برچسب‌ها: کیست مویی,
کیست مویی چیست؟ درمان فوری و سریع با لیزر
+ نویسنده مونا احمدی در چهارشنبه دهم شهریور 1400 | بدون نظر

 

کیست مویی

مشاهده برجستگی دردناک در ناحیه پایین تر از کمر اغلب با بیماری سینوس پیونیدال یا همان کیست مویی در ارتباط است. این بیماری هر روز شایع تر از قبل میشود، زیرا یکی از علت های آن سبک زندگی غلط است.

 شناسایی به موقع کیست مویی اهمیت بسیاری دارد.زیرا هر مقدار بیماری دیر تر درمان شود، عفونت آن گسترش یافته و در نتیجه درمان پیچیده تر از قبل خواهد شد. اگر میخواهید با علت ها، علائم و روش های درمان این بیماری آشنا شوید، تا انتها همراه ما باشید.

 

کیست مویی چیست؟

کیست مویی چیست

بیماری کیست مویی یا به انگلیسی سینوس پیلونیدال را جزو بیماریهای نشیمنگاهی می دانند. زیرا شایع ترین موضعی که کیست ایجاد می شود، پایین تر از کمر و مابین دو کفل است.

اما کیست مویی چیست؟ کیست مویی برجستگی یا فرورفتگی حاوی مو است. اگر کیست عفونت کرده باشد، دچار آبسه شده و یا مایعی چرکی از آن تخلیه میشود.

درمان کیست مویی با لیزر

در حال حاضر بهترین روشی که برای درمان کیست مویی وجود دارد، لیزر درمانی است. لیزر در مطب پزشک و بدون نیاز به بستری در بیمارستان انجام میشود. اشعه لیزر جایگزین چاقوی جراحی میشود و موضع کیست مویی با کمترین میزان آسیب برش داده میشود. لیزر دقت پزشک را تا چند برابر افزایش می دهد و حین برش یا ترمیم اعصاب و عروق آسیب دیده از درد و خونریزی جلوگیری می کند. 

از مزایای لیزر کیست مویی میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • بدون درد یا خونریزی 
 • بدون نیاز به بستری در بیمارستان
 • درمان قطعی با اثربخشی بالا
 • بدون نیاز به دوره نقاهت 
 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • بدون آسیب های پوستی یا اسکار (جای زخم)
 • بدون نیاز به بیهوشی ( از بی حسی موضعی استفاده میشود.)
سیما دانلود
بواسیر چیست؟
+ نویسنده مونا احمدی در پنج شنبه چهارم شهریور 1400 | بدون نظر

 

 

بر طبق آمار ها از هر 4 نفر حداقل 2 نفر بواسیر دارند. بواسیر کشنده و مسری نیست، اما علائم این بیماری تا حدی شدید است که می تواند روال زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. مهمترین علامت آزاردهنده ی این بیماری درد شدید است که به گفته ی بیماران تا عمق جان احساس میشود. در ادامه به بررسی کامل این بیماری علت و علائم و روش درمان سریع و قطعی آن می پردازیم:

 

بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید یا hemorrhoids شایع ترین بیماری مقعدی است. هموروئید ها، شبکه ای از سیاهرگ ها هستند که در کانال و بر روی دریچه مقعد قرار دارند. وقتی به هموروئید ها فشار وارد شود، متورم و گشاد می شوند و به شکل زائده هایی گوشتی از مقعد خارج میشوند، به این بیماری بواسیر گفته میشود.

 

بواسیر داخلی چیست؟

در صورتی که سیاهرگ های داخل کانال مقعد یا همان راست روده متورم و یا گشاد شده باشند، هموروئید داخلی نامیده میشود. در این حالت زائده گوشتی به تدریج به دریچه خروجی مقعد رسیده و از آن خارج میشود.

 

این نوع هموروئید بسته به اینکه به چه میزان پیشرفت کرده و یا حاد باشد به چهار دسته زیر تقسیم میشود:

 

هموروئید داخلی درجه 1 : در این حالت زائده ای که متورم شده است به طور کامل در داخل کانال مقعد قرار دارد. حتی ممکن است بیمار هیچ علائمی نداشته باشد.

هموروئید داخلی درجه 2 : در این شرایط زائده ی گوشتی از مقعد خارج میشود. ولی خود به خود به داخل برمی گردد. در این موارد درد و خونریزی به صورت مقطعی وجود خواهد داشت.

هموروئید داخلی درجه 3 :  این شرایط وخیم تر از حالت اول و دوم است. زائده ی گوشتی از مقعد خارج شده است و تنها با فشار دست به داخل برمی گردد. در این شرایط علائم بیماری تشدید شده و معمولاً بیمار درد شدیدی را احساس می کند.

هموروئید داخلی درجه 4 : شدید ترین حالت این بیماری است و در واقع وضعیتی اورژانسی محسوب میشود. در این شرایط زائده ی گوشتی هموروئید با هیچ ترفندی و حتی با فشار دست هم به داخل بر نمی گردد.

علائم بیماری در این نوع عبارتند از :

 

درد

خونریزی ، غالباً مشاهده خون در مدفوع

خارش

سوزش

بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد

 

بواسیر خارجی چیست؟

بواسیر خارجی یکی از انواع بواسیر است. در واقع اگر سیاهرگ متورم شده در خارج از کانال مقعد و بر روی دریچه ی آن باشد، یعنی هموروئید از نوع خارجی است.

 

علائم این بیماری عبارتند از :

 

درد شدید مقعد که حتی ممکن است نشستن را برای فرد دشوار کند.

التهاب و تورم اطراف دریچه ی مقعد

مشاهده زائده ای گوشتی در کنار دریچه ی مقعد

خونریزی

سوزش و خارش

نوعی از هموروئید خارجی وجود دارد که ترومبوزه نامیده میشود، در این حالت در هموروئید، خون تجمع کرده است و به شدت دردناک میشود.

 

علت

اینکه بخواهیم بگوییم دقیقا چه عاملی باعث شده بواسیر بگیریم، کمی مشکل است. زیرا که عوامل بسیاری در این بیماری دخیل هستند و معمولاً مجموعه ای از علائم در  بروز این بیماری نقش دارند. برخی از عوامل ایجاد این بیماری عبارتند از :

 

یبوست و اسهال مزمن و مداوم

جابه جایی اشیاء سنگین

رابطه جنسی مقعدی

اضافه وزن

کهلوت سن

سرفه مداوم

بارداری

زایمان

نشستن های طولانی مدت بر روی توالت

پزشک بواسیر کیست؟

همه پزشکان از جمله پزشک عمومی میتواند بواسیر را تشخیص دهند. ولی درمان این بیماری را  تنها باید به متخصص جراح عمومی سپرد. جراح عمومی متخصصی است که در زمینه جراحی اعضای مختلف بدن تسلط کافی را دارد. البته باید از پزشکی کمک بگیرید که در این زمینه فعالیت کرده و تجربه کافی را دارا باشد.

 

راه های درمان بواسیر

خوشبختانه این بیماری روشهای درمان مختلفی دارد که البته همه این روشها به یک اندازه تاثیرگذار نیستند و حتی ممکن است عوارض ناخوشایندی را به دنبال داشته باشند، در ادامه به بررسی روشهای مختلف برای درمان این بیماری می پردازیم:

 

درمان های خانگی : در این روش بیشتر به تغذیه صحیح تاکید شده است. مصرف فیبر کافی، نوشیدن آب و مایعات و ورزش می تواند یبوست را درمان و از تشدید این بیماری جلوگیری کند.

درمان های دارویی : مصرف داروها نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد. اما مصرف پمادها می تواند در تسکین علائم بیماری موثر باشد و موقتاً درد و التهاب را کاهش دهد. مهمترین این دارو ها پماد و شیاف آنتی هموروئید است.

جراحی سنتی :  روش قدیمی درمان این بیماری است که به گفته بیمارانی که به این روش درمان شده اند، بسیار دردناک است. در این جراحی زائده ی هموروئیدی با تیغ جراحی از پایه قطع میشود. جراحی سنتی در بیمارستان و باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود. بعد از این جراحی باید بیمار چند هفته ای را در منزل استراحت کند. در ضمن هر خطایی در انجام این جراحی ممکن است عوارضی مثل بی اختیاری در کنترل مدفوع و یا عفونت را به همراه داشته باشد.

منبعبرچسب‌ها: بواسیر,
بیماری شقاق و روش های درمان
+ نویسنده مونا احمدی در سه شنبه دوم شهریور 1400 | بدون نظر

شقاق یا فیشر به ایجاد هر نوع زخم، پارگی یا ترک عمیق بر روی پوست گفته میشود. شقاق می‌تواند بر روی لب، نوک سینه و یا در لبه مقعد ایجاد شود. شایع‌ترین نوع شقاق همان نوع مقعدی است، که با نام شقاق مقعد نیز شناخته میشود.

انواع شقاق بسته به علائم بیماری و مدت زمان شروع آن‌ها متفاوت است و به دو نوع زیر تقسیم میشود:

بیشتر شقاق‌ها خفیف (حاد) هستند. یعنی با مراقبت‌های ویژه (تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی) در طی چند هفته درمان می‌شوند. فیشر حاد، عمق کمتری داشته و علائم خفیف تری هم دارد.

اما اگر شقاق بعد از گذشت ۸ تا ۱۲ هفته درمان نشد، وارد فاز مزمن شده است. برای درمان شقاق‌های مزمن باید با پزشک مشورت کنید، که معمولاًهم پزشک درمان‌های جراحی را برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌نماید.

مهمترین نشانه‌های این بیماری عبارتند از:

- درد شدید مقعدی که با دفع مدفوع و یبوست شدت می‌گیرد.

- مشاهده زخم در عضله مقعد

- سوزش و خارش

- التهاب و قرمزی دریچه مقعدی

- خونریزی، مشاهده خون در مدفوع 

از عوامل این بیماری می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

- رابطه جنسی مقعدی

- بارداری

- زایمان

- یبوست و اسهال مزمن

- تنگی عضله مقعد

- جابه جایی اجسام سنگین

- بیماری کرون

- زیاده روی در شستشوی مقعد

- کم تحرکی

درمان شقاق

همان طور که در ابتدای بحث هم توضیح دادیم، شقاق تا زمانی که حاد است، ممکن است با روش‌های خانگی و مراقبت‌های ویژه درمان شود. اما وقتی شقاق مزمن میشود، یعنی مشکل جدی‌تر است. در این وضعیت عمق زخم بیشتر از پیش شده و بیمار درد شدیدی را احساس می‌کند و این یعنی باید هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

برخی از روش‌های موثر درمان این بیماری عبارتند از:

درمان شقاق با لیزر

شقاق مزمن در اثر اسپاسم شدید در عضله‌ی مقعدی ایجاد شده است. برای رفع این اسپاسم و بهبود گردش خون در عضله می‌توان با استفاده از لیزر این گرفتگی یا اسپاسم را رفع کرد.

برای انجام لیزر نیازی نیست که در بیمارستان بستری شوید، این جراحی سرپایی انجام میشود و لیزر باعث ایجاد درد نمیشود. تاثیرگذاری لیزر شقاق را می‌توانید پس از درمان حس کنید، چرا که درد به سرعت رفع میشود.

از مزایای این درمان میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

- درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان

- بدون درد یا خونریزی

- تاثیر گذاری سریع، بلافاصله بعد از لیزر

- هزینه مناسب

- بدون نیاز به طی کردن دوره نقاهت

- نتیجه‌ی موفقیت آمیز با انجام یک بار لیزر

- بدون هیچ گونه خطر و عوارض بعدی

- بدون خطر عفونت و یا بی اختیاری

- مناسب برای همه بیماران در هر سن و هر شرایطی

جراحی

دومین روش بعد از انجام لیزر، جراحی سنتی است که امروزه به ندرت هم توصیه میشود. مهمترین علت منسوخ شدن این نوع جراحی خطر، آسیب دیدن عضله‌ی مقعد و در نتیجه‌ی آن خطر بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده است.

در این روش قسمتی از عضله‌ی مقعدی توسط چاقوی جراحی قطع میشود. کوچک‌ترین خطای پزشکی در انجام این جراحی می‌تواند به بی اختیاری در کنترل مدفوع بیانجامد. در ضمن جراحی سنتی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام میشود.

منبعبرچسب‌ها: شقاق,
بیماری بواسیر یا هموروئید - آسیا نیوز
+ نویسنده مونا احمدی در جمعه بیست و نهم مرداد 1400 | بدون نظر

هموروئید ها، سیاهرگ هایی در کانال مقعد هستند که به شکل بالشتک هایی پر خون دیده می شوند. در صورتی که به هر دلیلی این سیاهرگ ها تحت فشار قرار بگیرند آسیب می بینند. تورم یا زخمی شدن این سیاهرگ ها تحت عنوان گشاد شدن سیاهرگ نیز شناخته میشود که نتیجه آن بیماری بواسیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با بیماری هموروئید و بواسیر این مطلب را مطالعه نمایید.

 

انواع بواسیردرمان بواسیر

 

 

 

انواع این بیماری بستگی محل قرار گیری هموروئید دارد.

 

داخلی

 

اگر هموروئید داخل کانال مقعد وجود داشته باشد، هموروئید از نوع داخلی است و به ۴ درجه مختلف دسته بندی می‌شود :

 

درجه ۱ : در این حالت در اثر تورم سیاهرگ ها، زائده ای گوشتی در مقعد ایجاد شده است.

درجه ۲ : در گرید ۲ این زائده به حدی متورم شده که از مقعد خارج میشود اما به داخل مقعد باز می گردد.

درجه ۳ : در گرید ۳ این زائده از مقعد خارج میشود اما تنها با فشار دست به داخل مقعد برمی گردد.

درجه ۴ : این نوع شدید ترین نوع هموروئید است، زائده خارج شده از مقعد به هیچ وجه به داخل بر نمی گردد.

 

خارجی

 

هموروئید خارجی در خارج از کانال مقعد و بر روی دریچه ی آن ایجاد شده است. این نوع هموروئید به دلیل قرار گرفتن در ناحیه ای حساس دردناک تر از دیگر انواع این بیماری است. اگر در این هموروئید لخته خون تجمع کند، با نام هموروئید ترومبوز شناخته میشود.

 

علت

 

همانطور که اشاره کردیم، علت این بیمار وارد شدن فشار بیش از اندازه مقعد است. از مهمترین علت های ایجاد این وضعیت می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

. بارداری

. زایمان

. یبوست مزمن

. اضافه وزن

. کهولت سن

. جا به جایی اجسام سنگین

. وارد کردن فشار به مقعد هنگام دفع مدفوع

. رابطه مقعدی

. ژنتیک

 

علائم

 

علائم و نشانه های این عارضه بستگی به نوع بواسیری که به آن مبتلا شده اید دارد، اما به طور کلی افراد علائم زیر را با درجات مختلف تجربه می کنند:

 

. درد

. خونریزی یا مشاهده خون در مدفوع

. خارش

. سوزش مقعد

. بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد

. تورم و التهاب اطراف مقعد

 

برای درمان بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

 

برای تشخیص بواسیر می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید. اما پزشک عمومی یا گوارش نمی تواند برای درمان این بیماری به شما کمک کنند. پزشک بواسیر، متخصص جراح عمومی است. این متخصص، به خوبی با جراحی بخش های مختلف بدن تسلط دارد.

 

تشخیص

 

تشخیص این بیماری با یک معاینه ساده انجام میشود. معاینه انگشتی یکی از روشهای تشخیص این بیماری است. زیرا بواسیر بافت متفاوتی نسبت به عضله ی مقعد دارد، به راحتی از طریق یک معاینه ساده قابل تشخیص است.

در مواردی پزشک جهت بررسی های بیشتر از ابزار هایی مثل اندوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی استفاده می کند.

 

درمان بواسیر

 

برای درمان این بیماری روشهای متفاوتی وجود دارد. بسته به وضعیت بیمار و درجه هموروئید توصیه های مختلفی به بیماران میشود. اما خوب است بدانید در هر حال زائده ی هموروئید با هیچ روش خانگی یا دارویی از بین نمی رود. داروها در بهترین حالت می توانند علائم بیماری را تا حدی کنترل کنند.

برای درمان باید زائده ی هموروئید حذف شود. برای این کار روش های جراحی مختلفی وجود دارند که هریک معایب و مزایای مختلفی دارند. در ادامه به بررسی دقیق تر آنها می پردازیم:

 

درمان بواسیر با لیزر

 

ساده ترین و سریع ترین و موثرترین روش برای درمان بواسیر، لیزر است. این روش مورد تایید همه پزشکان است و در درمان انواع هموروئید چه خفیف و شدید موثر عمل می کند.

 

این روش که همان روش عمل سرپایی بواسیر است. نیازی به دریافت داروی بیهوشی ندارد. در این روش، توسط نیروی لیزر برش زائده بواسیری انجام میگیرد. لیزر ضمن برش، زخم را ترمیم کرده و از درد و خونریزی جلوگیری می کند. از طرفی در این روش دقت پزشک تا چند برابر افزایش یافته و این موضوع احتمال موفقیت در درمان را تا چند برابر افزایش می دهد.

 

از مزایای این درمان میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

. درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان

. بدون ایجاد احساس درد یا خونریزی

. درمان قطعی تنها با یکبار لیزر درمانی

. صرفه جویی در زمان و هزینه ها

. بدون نیاز به پانسمان

. مناسب برای انواع بواسیر های داخلی و خارجی

منبع : 

https://www.asianews.ir/fa/newsagency/5550/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1برچسب‌ها: بواسیر,
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.