» صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران
» علت ترشحات و بوی بد مقعد و باسن
» علت خارش مقعد، درمان با داروهای خانگی در طب سنتی
» علت خارش مقعد و درمان با طب سنتی، خانگی و پماد
» بیرون زدگی مقعد یا روده، علت و درمان + عکس واقعی
علت خارش مقعد و درمان با طب سنتی، خانگی و پماد
+ نویسنده مونا احمدی در یکشنبه هشتم اسفند 1400 | بدون نظر

منظور از خارش مقعدی (anal itching) تحریک پوست اطراف مقعد و یا داخل آن است. از آنجایی که مقعد ناحیه ای حساس است هر عامل میتواند باعث تحریک و خارش آن شود. بنابراین خارش یکی از شایع ترین علائم بیماریهای مقعدی و گوارشی است. این مشکل علت های بسیار زیادی دارد و برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید. بعد از تشخیص دقیق، درمان متناسب با علت بیماری انجام میشود.

شقاق یا فیشر

شقاق

شقاق (فیشر) دومین بیماری شایع نشیمنگاهی است که می تواند با خارش شدید مقعد همراه باشد. شقاق زخم یا ترک عمیقی است که در عضله مقعد ایجاد میشود. این زخم در ناحیه ای حساس واقع شده است، تماس مدفوع یا این زخم باعث ایجاد خارش و سوزش میشود.

https://b2n.ir/p98947

علت شقاق هم مثل بواسیر وارد شدن فشار شدید به عضله و کشش عضله در اثر عواملی مانند یبوست، بارداری، زایمان و … است. از دیگر علائم این بیماری میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

درد مقعد

خارش و سوزش

خونریزی یا خون در مدفوع

ایجاد یک زخم طولی و عمیق در عضله مقعد

بی اختیاری مدفوع

بی اختیاری مدفوع می تواند در اثر ابتلا به مشکلات مختلفی روی دهد. این وضعیت موجب میشود، بیمار توانایی کنترل دفع مدفوع را نداشته باشد.

 

بی اختیاری مدفوع می تواند در نتیجه ی آسیب مقعد بعد از جراحی، زایمان، رابطه مقعدی و پرتو درمانی ایجاد شود. اگر فردی به این مشکل دچار شود به علت وجود ترشحات در ناحیه ی مقعد همیشه در معرض ابتلا به بیماری خارش مقعد می باشد.

 

از دیگر علائم این وضعیت می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 

بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع

فوریت در اجابت مزاج

بوی بد مقعد

مطالعه کنید : درمان سریع و قطعی بی اختیاری مدفوع + روشهای خانگی، گیاهی و قرص

 

رژیم غذایی

یکی از ساده ترین علت های خارش رژیم غذایی نامناسب است. بسیاری از غذاهایی که ما در طول روز مصرف می کنیم می تواند در تحریک و ایجاد خارش مقعد تاثیرگذار باشند. از خوراکی هایی که باعث خارش میشوند، میتوانیم به این موارد اشاره کنیم :

 

غذاهای تند

نوشابه

ترشیجات

سس

مرکبات

چای

انگل کرمک

کرمک از دیگر دلایل شایع ابتلا به بیماری خارش مقعد کرمک است. کرمک یک نوع انگل پوستی است که در کودکان شایع تر می باشد. این انگل که حدود ۱۳ میلی متر طول دارد و در ناحیه انتهایی روده زندگی می کند. انگل کرمک از طریق تخم و به وسیله غذای آلوده به بدن فرد منتقل می شود. انگل کرمک شبانه که فرد خواب است از مقعد خارج شده و در اطراف دهانه ی آن شروع به تخم ریزی می کند. این مسئله باعث ایجاد خارش در فرد می شود. یکی از موارد شایع وجود خارش در مقعد کودکان کرمک می باشد.

 

عفونت قارچی مقعد

عفونت های قارچی این عفونت قارچی کاندیدا نام دارد. این عارضه در اثر رشد غیر قابل کنترل قارچ ها در مقعد ایجاد میشود. اصلی ترین علامت رشد قارچ ها خارش پوست این ناحیه است.

 

این مسئله به دلایل مختلفی ایجاد می شود اما زمینه ی اصلی آن مرطوب بودن ناحیه مقعد است. اغلب این مشکل برای ورزشکاران ایجاد می شود. افرادی که مجبورند در منطقه ای گرم کار کنند نیز مستعد ابتلا به عفونت های قارچی می باشند.

 

از دیگر علائم این وضعیت میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

خارش شدید

سوزش مقعد

ترشحات مقعدی

التهاب پوستی

 

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی است، که در اثر ابتلا به نوع ویروس به به اچ پی وی ایجاد میشود. ویروس hpv در طی مقاربت جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل میشود. این ویروس باعث میشود، زائده های گوشتی کمی تیره تر از پوست در نواحی تناسلی مثل مقعد ایجاد شوند. این زائده معمولاً خارش دارند، بنابراین یکی از علت های خارش مقعد بیماری زگیل تناسلی است.

 

فیستول

فیستول نوعی بیماری نشیمنگاهی است. این بیماری تونل یا اتصال غیر طبیعی است که مابین راست روده و پوست اطراف مقعد ایجاد میشود. این تونل موجب میشود، آلودگی ها و میکروب ها و حتی مواد زائد به سطح پوست اطراف مقعد راه یابند و این میتواند تحریک و خارش مقعد شود.

 

علت این بیماری معمولاً عفونت های طولانی مدت و درمان نشده روده مثل آبسه است. از دیگر علائم و نشانه های فیستول می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 

درد مقعد

خارش و سوزش

ترشحات عفونتی و خون آلود

مشاهده زخمی عمیق روی پوست

آبسه های مکرر

اسهال و یبوست مزمن

اسهال و یبوست بیماریهای گوارشی بسیار شایعی هستند و منظور از اسهال دفع مدفوع آبکی و منظور از یبوست عدم دفع مدفوع یا دفع مدفوع خشک است. این بیماری ها وقتی مکررا تکرار شوند، باعث تحریک مقعد شده و خارش آن را در پی دارد.

 

از دیگر مواردی که می تواند باعث خارش شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 

رعایت نکردن بهداشت فردی و شست و شوی نادرست ناحیه مقعد

خوردن و آشامیدن با دست آلوده

بی تحرکی

رطوبت در ناحیه ی مقع

پوشیدن شلوار و لباس زیر چسبان

مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها

بیماریهای التهابی

دیابت نوع ۲

سرطان خون و لنفوم

نارسایی کلیه یا بیماری کبدی

پرکاری تیروئید

کم خونی

اضطراب و استرس

برای خارش مقعد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

همان طور که اشاره کردیم، خارش مقعد معمولاً در اثر بیماریهای گوارشی و کلورکتال ایجاد میشود. بنابراین به جهت تشخیص و بررسی های اولیه لازم است از پزشک گوارش یا متخصص کلورکتال کمک بگیرید.البته مراجعه به متخصص پوست نیز می تواند گزینه مناسبی باشد.

اگر همراه با خارش مقعد علائم جدی تری مثل خونریزی یا درد دارید، لازم است در اولین زمان ممکن با پزشک مشورت کنید.

تشخیص علت خارش مقعد

برای اینکه عامل ایجاد کننده خارش مقعد را بیابید بهترین گزینه مراجعه به پزشک متخصص است. پزشک با بررسی های متعدد عامل اصلی این بیماری را مشخص می کند. در مراحل مختلف می توان با گرفتن آزمایش مدفوع زمینه ی وجود انگل را در فرد مشخص کرد. در غیر اینصورت بررسی های بالینی برای تشخیص هریک از بیماریهای نشیمنگاه انجام خواهد شد.

درمان خارش مقعد

چنانچه خارش مقعد ناشی از بیماریهای نشیمنگاه باشد. تنها با درمان پزشکی رفع می شود. اما اگر این بیماری ناشی از وجود عفونت قارچی و یا انگل ها و عادات نادرست غذایی باشد، می توان این وضعیت را با پماد یا دارو رفع و درمان نمود. در ادامه مفصلا به روش های درمان خارش مقعد می پردازیم:

 

درمان خارش مقعد در طب سنتی

از داروهای گیاهی که برای درمان خارش به کار می روند، می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 

سرکه سیب

سرکه ماده ای ضد التهاب است که می تواند در کاهش تحریکات پوستی موثر باشد. این ماده مقعد را ضدعفونی کرده و از بروز مشکلات دیگر جلوگیری می نماید. برای استفاده از این ماده ۲ روش وجود دارد، که عبارتند از :

 

نشستن روزانه در وانی که مقدار کمی سرکه سیب به آن اضافه شده است می تواند مؤثر باشد.

استعمال پنبه، آغشته به سرکه سیب برای ۲ الی ۳ مرتبه در روز

اگر بر روی پوست زخم یا خراشی وجود دارد از استعمال این ماده خودداری کنید، زیرا ممکن است وضعیت را تشدید کند و باعث سوزش شود.

 

سیر

سیر داروی ضد التهاب و یک ضد عفونی کننده قوی است که می تواند در درمان خارش موثر باشد. سیر داروی برای درمان قارچ های مقعدی نیز به شمار می رود. برای استعمال این ماده کافی است آن را له کرده و مانند ضماد بر روی مقعد استعمال نمایید. این درمان را ۲ الی ۳ مرتبه در روز تکرار کنید و هر بار ۲۰ دقیقه این پماد را برروی مقعد استعمال نمایید.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از داروی ضد التهاب است که خواص درمانی بسیاری را نیز برای پوست دارد و می تواند خارش را نیز درمان کند. برای این منظور ژل آلوئه ورا را تخلیه کرده و بر روی پوست استعمال نمایید. این ژل را می توانید ۲ الی ۳ بار در روز بر روی پوست مقعد استعمال نمایید.

 

روغن نارگیل

روغن نارگیل خاصیت تسکین دهندگی دارد و میتواند میکروب ها و قارچ های مقعد را از بین ببرد. برای این منظور ۲ الی ۳ بار در روز این روغن را روی پوست مقعد استعمال نمایید.

 

پماد خارش مقعد

پزشک در ابتدای کار می تواند با دادن دارویی از خانواده آنتی هیستامین ها تا حدودی از خارش مقعد بکاهد. با استعمال دارو های موضعی نیز می توان از میزان خارش در ناحیه مقعد کم کرد. در مراحل بعدی چنانچه مشکل ایجاد شده در اثر کرمک باشد، پزشک به بیمار داروهای ضد انگل تجویز می کند.

 

پماد آنتی هیستامین : این پماد نوعی داروی کاهش دهنده التهاب است که می تواند در کاهش تحریک و درمان خارش مقعد موثر است.

پماد لیدوکائین : این پماد نوعی بی حس کننده موضعی است که می تواند در کمترین زمان ممکن علائم این وضعیت را رفع نماید.

پماد کالامین : این دارو با ایجاد یک لایه محافظ برروی پوست می تواند تا حدودی در درمان علائم و خارش موثر باشد.

پماد هیدروکورتیزون : این پماد از گروه دارویی کورتیکواستروئید است. این گروه دارویی با کاهش التهاب به درمان خارش مقعد کمک میکند.

این پماد ها درمان موقت خارش هستند و فقط برای چند ساعت علائم را تسکین می هد. بنابراین نباید در مصرف این پماد ها زیاده روی کنید و در اولین فرصت برای تشخیص علت خارش و درمان قطعی آن با پزشک مشورت کنید.

 

درمان خانگی خارش مقعد

دستورات خانگی و سنتی فراوانی برای درمان خارش مقعدی وجود دارد. در زیر با نمونه هایی از آنها آشنا خواهیم شد.

رعایت بهداشت فردی : ابتدایی ترین توصیه برای درمان بیماری خارش مقعد شست و شوی دست ها با آب و صابون است. استحمام روزانه، پوشیدن لباس های آزاد، عدم استفاده از دستمال توالت های دارای رنگ و بو، عدم استفاده از صابون هایی با رایحه تند و عدم خاراندن ناحیه مقعد از جمله عواملی هستند که هر فرد می تواند با رعایت آن از ابتلا به خارش مقعد در امان بماند.

داشتن رژیم غذایی مناسب : یکی از مسائلی که در ابتلا به بیماریهای ناحیه مقعد تاثیر مستقیمی دارد، رژیم غذایی است. برای در امان ماندن از مشکلات مقعدی بهتر است از یک دستور غذایی سرشار از فیبر استفاده نمایید. مصرف روزانه مایعات مورد نیاز بدن عامل موثری در سوخت و سازطبیعی بدن می باشد.

کاهش استرس یکی از عوامل مهمی است که می تواند در کنترل بیماریهای مختلف به شما کمک نماید.

پاکیزه و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد از عوامل مؤثر در درمان خارش مقعد می باشد.

نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز می تواند به دفع سموم و کنترل علائم کمک کند.

استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش خارش کمک کند. از قرار دادن مستقیم یخ روی مقعد پرهیز کنید.

از لباس زیر پنبه ای و گشاد تر استفاده کنید.

پرهیز از خوراکی هایی که باعث تحریک و التهاب میشوند.برچسب‌ها: خارش مقعد,
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.