» علائم بیماری هموفیلی و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری
» بواسیر چیست؟ در ۳۰ دقیقه هموروئید را درمان کنید!
» فیستول مقعدی چیست؟ معرفی بهترین روش های درمان فیستول
» فیستول مقعد چیست؟ فقط در نیم ساعت فیستول را درمان کنید
» بواسیر یا هموروئید چیست؟ علائم و معرفی بهترین روش درمان
درباره ما

مرکز درمان بیماری های بواسیر،هموروئید، شقاق، فیستول، کیست مویی


https://jarah.clinic/
نویسندگان
پیوندهای روزانه
دیگر امکانات
پیوندهای وبگاه
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
برچسب‌ها
» <-tagname-> (<-tagcount->),
روش موثر درمان هموروئید یا بواسیر خارجی
+ نویسنده مونا احمدی در دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1398 | بدون نظر

بیماری هموروئید یا بواسیر خارجی به واریسی شدن یا گشاد شدن عروق مقعدی در بیرون از مقعد و بر روی دریچه آن گفته می شود. همچنین ممکن است این بیماری بر روی سیاهرگ های داخل کانال مقعد اثر بگذارد و از نوعی داخلی باشد.

روش موثر درمان هموروئید یا بواسیر خارجی 

شاید با مشاهده توده ای در اطراف مقعد دچار استرس و نگرانی شده اید، این توده های متورم که بر روی دریچه مقعدی تشکیل می شوند، تحت عنوان بیماری هموروئید بواسیر خارجی شناخته میشود و جای نگرانی ندارد، زیرا که قابل درمان است.

 

بیماری هموروئید یا بواسیر خارجی به واریسی شدن یا گشاد شدن عروق مقعدی در بیرون از مقعد و بر روی دریچه آن گفته می شود. همچنین ممکن است این بیماری بر روی سیاهرگ های داخل کانال مقعد اثر بگذارد و از نوعی داخلی باشد.

 

از علائم بواسیر خارجی می توانیم به درد شدید، خونریزی از مقعد (یا خون در مدفوع)، لمس توده ای برآمده بر روی دریچه مقعد، خارش و سوزش اشاره کنیم. برای درمان این بیماری راهکارهای مختلفی وجود دارد. ولی از آنجایی که درمان بواسیر خارجی یا هموروئید بیرون زده بدون جراحی طرفداران بیشتری دارد، به شرح بیشتر این روش های درمان می پردازیم:

 

لیزر بواسیر

درمان بواسیر خارجی با لیزر روش پزشکی غیر جراحی با حداقل تهاجمی است که به عنوان بهترین گزینه موثر و سریع درمان این بیماری شناخته می شود. در این روش با تابش لیزر بر روی بافت درمان بیماری انجام می شود.

در این درمان اشعه لیزر توده متورم هموروئید را برش داده و جدا می کند. این درمان دقت بالایی داشته و احتمال آسیب به بافت های اطراف وجود ندارد. همچنین این درمان موجب می شود، بافت هموروئیدی بیشتری از مقعد جدا شود و درمان به بهترین نحو ممکن انجام شود.

در درمان بواسیر با لیزر از نور مادون قرمز، لیزر یا جریان الکتریکی با همان کارایی استفاده می شود. انعقاد مادون قرمز سرپایی و در مطب پزشک انجام می شود. برای انجام عمل جراحی لیزر بواسیر که معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد، می توان آرام بخش ملایم استفاده نمود. از مزایای بارز این درمان نسبت به روشهای جراحی می توانیم از این موارد یاد کنیم:

 • لیزر درمان سرپایی و سریع

 • بدون نیاز به تزریق بیهوشی

 • هزینه مناسب تر

 • بدون احساس درد

 • کاهش چشمگیر مقدار خونریزی

 • بدون نیاز به پانسمان

 • بدون احتمال عفونت

 • درمان قطعی بدون خطر عود مجدد

 • اسکار کمتر

 • ترمیم سریع زخم، کاهش دوره نقاهت

 • ایمن و بدون خطر

 • بدون خطر آسیب به بافت ها و بروز بی اختیاری

درمان لیزری روشی قطعی شناخته می شود، که آمارها از موفقیت 98% آن خبر می دهند اما این درمان در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که خود بیمار نیز برای درمان تلاش کند و روشهای پیشگیری از بیماری را رعایت نماید. زیرا در غیر این صورت امکان عود مجدد به سادگی فراهم می شود.

 

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی از روشهای پرکاربرد برای درمان انواع مشکلات مربوط به واریس است. در این روش از تزریق دارویی مخصوص برای از بین بردن واریس ها استفاده می شود، تا جریان خون رسانی به آنها به طور کامل قطع شود. برای درمان به روش اسکلروتراپی ماده ای به نام اسکلروزان که از ترکیب فنل در روغن زیتون به دست می آید، را به عروق متورم تزریق می کنند. پس از مدتی این ماده در سیاهرگ مورد نظر چسبندگی ایجاد کرده و با تورم دیواره آن، گردش خون به طور کامل قطع میشود، در نتیجه پس از چند روز سیاهرگ خشک شده و از بین می رود.

 

مزیت درمان با اسکلروتراپی شامل سرعت بخشیدن به درمان، بدون احساس درد یا خونریزی، هزینه مناسب، نتیجه گیری سریع و بدون آسیب است. اما این روش برای درمان تمامی هموروئید های خارجی مناسب نیست، از طرفی قطعی نبودن درمان و عوارضی که ایجاد میشود، محبوبیت استفاده از آن را تحت تاثیر قرار داده است. در برخی موارد تزریق باعث تغییر رنگ پوست، درد در موضع تزریق، سردرد و تجمع لخته خون می گردد. البته این عوارض موقتی هستند و پس از طی چند روز ناپدید می شوند.

 

درمان خانگی بواسیر

بواسیر خارجی یک مشکل بسیار شایع است. تخمین زده می شود، که 75 درصد از مردم دنیا در برخی از مقاطع زندگی خود آن را تجربه کنند. برخی از روشها خانگی که می توانند به درمان بیماری کمک کنند، به این شرح است:

 

 فندق جادوگر

فندق جادوگر می تواند خارش و درد، که دو علامت اصلی بواسیر است، را کاهش دهد. این گیاه یک ضد التهاب طبیعی است، بنابراین می تواند تورم را نیز کاهش دهد. برای استفاده از فندق جادوگر می توان عصاره آن را خریداری کرد و مستقیماً روی ناحیه متورم اعمال نمود. 

 

 آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا قدمت زیادی در درمان این بیماری داشته و از داروهای گیاهی پرکاربرد به شمار می رود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، که ممکن است به کاهش سوزش کمک کند. اگرچه شواهد بالینی کافی در مورد اثرات ژل آلوئه ورا وجود ندارد ، اما مرکز ملی سلامت، مصرف موضعی آن را بی خطر اعلام کرده است.

 

برای درمان باید از ژل آلوئه ورا خالص استفاده کنید. ژل آلوئه ورا خالص را می توان مستقیماً از داخل برگ گیاه آلوئه خارج کرد.

 

برخی از بیماران، به ویژه افرادی که به سیر یا پیاز آلرژی دارند، نسبت به آلوئه ورا، نیز حساس هستند. به همین جهت پیشنهاد می شود قبل از استعمال، مقداری کمی از آن را بر روی ساعد تست و واکنش های آلرژیک را بررسی کنید. اگر هیچ واکنشی رخ نداد، می توانید از آن استفاده کنید.

 

 حمام گرم با نمک اپسوم

حمام گرم می تواند به تسکین سوزش حاصل از این بیماری کمک کند. می توانید از حمام sitz آماده که بر روی دریچه توالت نصب شده، یک وان پلاستیکی کوچک یا وان حمام کمک بگیرید و پس استرلیزه کردن آن را با آب گرم پر کنید. استفاده از حمام گرم بهتر است به مدت 20 دقیقه و پس از هر حرکت روده باشد. افزودن نمک Epsom به آب حمام سرعت بهبود را افزایش می دهد.

 

پمادهای بدون نسخه

پمادها و کرم های بدون نسخه که در همه فروشگاه ها یافت می شوند، و می توانند به تسکین فوری علائم بیماری کمک کنند. برخی از این پماد ها می توانند تورم را کاهش داده و به هموروئید کمک کنند تا سریعتر بهبود یابد. از این دارو ها می توانیم به پماد آنتی هموروئید، هیدروکورتیزون، ام جی، لیدوکائین، نیتروگلیسیرین اشاره کنیم. اگر از کرم هیدروکورتیزون استفاده می کنید، بیش از یک هفته مصرف آن را ادامه ندهید.

 

کمپرس سرد

استعمال بسته های یخ یا کمپرس های سرد بر روی مقعد به مدت 15 دقیقه می تواند تورم و درد را برطرف کند. این روش برای کاهش تورم هموروئید های بزرگ و دردناک مؤثر است. می توانید یخ را درون یک پارچه یا حوله بپیچید. هرگز یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید.

 

 نرم کننده های مدفوع

به گفته موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی ، نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبر مانند psyllium می توانند به کاهش یبوست، نرم کردن مدفوع و دفع بدون درد روده کمک کنند. بسیاری از این نرم کننده های مدفوع به فرم هایی مانند پودر، کپسول و مایعاتی در دسترس هستند.

 

 لباس گشاد و پنبه ای

جایگزینی لباس های تنگ پلی استری با پنبه (به خصوص لباس زیر پنبه) می تواند به تمیز و خشک شدن ناحیه مقعد کمک کند. این روش به طور بالقوه می تواند علائم را کاهش دهد. همچنین برای کاهش تحریک استفاده از مواد شوینده معطر یا نرم کننده های پارچه را محدود کنید.

 

مراقبت های بعد از درمان

 

 • مصرف 25 گرم یا 30 گرم فیبر در روز، مصرف انواع میوه ها، سبزیجات

 • نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز

 • رعایت بهداشت مقعد

 • مراقبت از زخم و استفاده از بالش های نرم دوناتی شکل برای نشستن

 •  ورزش منظم حداقل 30 دقیقه در روز

 • پرهیز از نشستن برای مدت طولانی

 • پرهیز از تاخیر در اجابت مزاج

 • اجتناب از دستمال توالتهای معطر

 • ترک سیگار و نوشیدن الکل

 • مصرف ملین در صورت یبوست مداوم

 • اجتناب از ایستادن و نشستن به مدت طولانی

 • کاهش وزن

 • اجتناب از جا به جایی اشیاء سنگین

faradeed.ir

مزیت و عوارض درمان لیزری بواسیر با هموروئید
+ نویسنده مونا احمدی در یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1398 | بدون نظر

 بیماری بواسیر یا هموروئید بیماری غیر واگیرداری است که شیوع آن به شدت رو به افزایش است. این بیماری در واقع متورم شدن و گشاد شدن سیاهرگ های داخل کانال مقعد در اثر اعمال فشار است.

درمان این بیماری با لیزر در مطب پزشک و سرپایی صورت گرفته و هدف از انجام آن، برش شیاهرگ آسیب دیده مقعد است. این درمان بدون ایجاد درد و خونریزی صورت میگیرد و به علت مزایای مختلف، مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته است.

مزیت های لیزر 

از مزایای این درمان در مقایسه با دیگر روشهای درمانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

 • درمانی سرپایی و سریع

 • بدون ایجاد حس درد و یا خونریزی

 • بهبودی کامل و سریع با دوره نقاهت کوتاه

 • درمان قطعی با از بین بردن کامل بافت بواسیری

 • بدون ایجاد عوارض خطرناک نظیر عفونت و التهاب

 • بدون ایجاد خطا و آسیب به نواحی اطراف بافت آسیب دیده

 • هزینه مناسب نسبت به دیگر روشهای جراحی

 • مناسب برای خانم هایی که نسبت به جای ماندن زخم و اسکار جراحی حساس هستند.

  عوارض لیزر

 

خیر، انجام لیزر هیچ عوارض خاصی را به همراه نخواهد داشت. معمولاً درمان خیلی سریع صورت گرفته و بیش از 98% از افراد پس از لیزر به بهبود کامل می رسند. احساس درد و خونریزی به میزان کم پس از درمان طبیعی است اما در صورت بروز علائم شدید و هشدار دهنده با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

سایت خبری فردا

راه های درمان سریع و فوری درد بواسیر
+ نویسنده مونا احمدی در شنبه بیست و ششم بهمن 1398 | بدون نظر

سریع ترین روش های مناسب برای درمان این بیماری به این شرح است:

درمان بواسیر با لیزر

 در این روش به جای استفاده از تیغ جراحی از اشعه لیزر برای برش و قطع ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. از آنجایی که لیزر انتهای اعصاب آسیب دیده را ترمیم می کند، بیمار برخلاف روشهای جراحی درد شدید و یا خونریزی سنگینی را تجربه نخواهد کرد. از طرفی دیگر با لیزر بافت بیشتری از بواسیر از بین می رود، در نتیجه احتمال عود مکرر نیز وجود ندارد.

لیزر به عنوان روش سریع و فوری نیز شناخته شده است، زیرا که درمانی سرپایی بوده و معمولاً در کمتر از نیم ساعت انجام می شود. همچنین لیزر به سرعت بافت آسیب دیده را ترمیم خواهد نمود و دوره نقاهت را حداقل به یک سوم کاهش می دهد.

لیزر عوارضی را به همراه ندارد، اما از مزایای آن می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

-      درمان سریع و سرپایی

-      بدون خونریزی یا احساس درد

-      کاهش خطر عفونت و التهاب

-      درمان قطعی

-      مناسب برای انواع بواسیر داخلی و خارجی

-      ایمن و بدون خطر

-      هزینه مناسب

بستن کش لاستیکی

 در این روش که سرپایی و تحت بی حسی انجام می شود، با استفاده از ابزاری مخصوص کش لاستیکی بر پایه هموروئید بسته می شود. هدف از این کار از بین بردن بافت متورم با قطع خون رسانی است. با بسته شدن کش لاستیکی خون رسانی در بافت هموروئیدی متوقف شده و پس از طی چند روز بافت خشک شده و از مقعد دفع می شود.

معمولاً بیمار در طی درمان درد شدیدی را احساس نمیکند، اما در برخی مواقع پس از بسته شدن کش بیمار دردی را احساس کرده که با مصرف مسکن کنترل میشود. همچنین خونریزی پس از درمان و در طی 7 الی 10 روز به خصوص با دفع بافت هموروئیدی طبیعی است.

 مزیت های رابربند به این شرح است :

-      درمان سریع و فوری

-      سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان

-      هزینه مناسب

-      ایمن

معایب و عوارض رابربند به این شرح است:

-      تنها مناسب درمان بواسیر داخلی

-      درد

-      احتمال عفونت

-      ممکن است رابربند درمان قطعی نباشد و بیماری عود کند.

اسکلروتراپی

تزریق یا اسکلروتراپی دیگر روش سریع و فوری و نیز سرپایی درمان این بیماری است. عملکرد این روش نیز همانند رابربند قطع جریان خونرسانی به بافت متورم است. با این تفاوت که این بار ماده ای مخصوص به نام اسکلروزان مستقیماً به بافت تزریق می شود تا با ایجاد چسبندگی در آن، دیواره سیاهرگ متورم شده و گردش خون در یافت متوقف شود.

البته این درمان برای هموروئید های پیشرفت نکرده مناسب است و در همه موارد درمان قطعی نخواهد بود. بهتر است در این مورد پزشک تصمیم نهایی را بگیرید.

 مزیت های اسکلروتراپی به این شرح است :

-      درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان

-      هزینه مناسب

-      بدون نیاز به دوره نقاهت

-      درمان ایمن و بدون خطر

-      مناسب برای انواع بواسیر داخلی و خارجی

-      بدون خطر عفونت

 معایب و عوارض اسکلروتراپی به این شرح است :

-      درد از موضع تزریق

-      سر درد

-      لخته شدن خون

-      با احتمال عود مجدد

درمان خانگی

درمان خانگی هموروئید مجموعه ای از روشها است که می تواند موقتاً در تسکین علائم بیماری کمک کرده و حتی اگر به درمان بیماری کمک نکند، دست کم فرآیند پیشرفت بیماری را کندتر خواهد نمود. درمان خانگی را نمی توان به درمان قطعی و تضمینی معرفی نمود، اما در برخی موارد می تواند به بهبود علائم بیماری کمک نماید. برخی روشهای خانگی برای درمان این بیماری به این شرح است:

-      نشستن در آبگرم: روشی برای تسکین درد و التهاب است که برای انجام آن نیاز به یک وان آب گرم و یا لگن دارید؛ تا با نشستن در آن به مدت 20 دقیقه بتوانید به تسکین علائم خود کمک کنید.

-      رژیم غذایی سرشار از فیبر : افزودن فیبر به رژیم غذایی به عنوان یک ماده مغذی مفید و مورد نیاز برای بدن، می تواند عملکرد روده را به حالت طبیعی برگرداند. این ماده حجم مدفوع را افزایش داده و به سرعت یبوست را درمان می کند در نتیجه از وارد آمدن فشار به مقعد جلوگیری می شود. فیبر مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است اما بهتر است این میزان مابین، 25 گرم الی 30 گرم فیبر باشد. بهتر است فیبر به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود، زیرا در غیر این صورت احتمال دارد، فرد دچار اسهال شود.

-      نوشیدن آب : مصرف آب کافی با نرم نمودن مدفوع به درمان یبوست کمک می کند. نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز الزامی است.

-      ورزش : ورزش برای درمان همه بیماری ها مفید است. ورزش روزانه گردش خون را افزایش و با بهبود عملکرد روده به درمان یبوست و هموروئید کمک می کند. لازم است هر فرد حداقل روزانه به مدت 30 دقیقه ورزش نماید. در ضمن بهتر است، بیماران از ورزش های سبک تر مانند پیاده روی شروع نمایند.

-      کمپرس یخ : استفاده از سرما در کاهش سریع درد مفید است. برای تهیه کمپرس سرد می توانید چند تکه یخ را درون پلاستیک قرار داده و بر روی موضع استعمال نمایید. معمولاً در طی 10 دقیقه درد تسکین می یابد.

برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از عود مجدد بیماری نکات زیر را در نظر داشته باشید:

-     استفاده از لباس هایی با الیاف مصنوعی و تنگ ممنوع است.

-     رعایت بهداشت مقعد  الزامی است.

-      از مصرف شوینده های عطری و یا دستمال توالت های معطر خود داری کنید.

-     از استعمال سیگار و الکل اجتناب نمایید.

-      برای نشستن از بالش های نرم، دوناتی شکل کمک بگیرید.

-      از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی اجتناب نمایید.

-     عدم  مصرف غذاهای تند یا خیلی شور

-      از زور زدن در توالت یا به تاخیر انداختن دفع بپرهیزید.

www.ilna.news

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.